Стафілокок

Стафілокок - один з найбільш відомих мікроорганізмів. Спалахи стафілококової інфекції наводять жах на пологові будинки, дитячі лікарні і харчоблоки. Але не всім відомо, що є види стафілокока, які спокійно співіснують з людиною, не викликаючи у нього захворювань.

Що таке стафілокок

Стафілококи - це окремі умовно-патогенні (викликають захворювання тільки при зниженні захисних сил організму) бактерії. Вони мають правильну кулясту форму (звідси назва: коки, тобто зерно) і діляться, утворюючи скупчення, що нагадують грона.

Стафілококи можуть існувати і розмножуватися як за відсутності кисню, так і в його присутності (останнє для них переважно) при температурі 35-40 ˚, переважно в лужному середовищі. Багато штамів (види) стафілококів продукують ферменти і токсини (отрути). Всі стафілококи діляться на три основних види: St. aureus, St. epidermidis, St. saprophyticus. Існують і інші види стафілококів, які мають менше поширення.

Для медицини найбільший інтерес представляє St. аureus (золотистий), він відрізняється здатністю виробляти різні ферменти і токсини, які відіграють велику роль у розвитку стафілококової інфекції. Особливо велика роль ентеротоксинів (кишкових отрут), які викликають харчові отруєння та кишкову інфекцію, а також токсинів, що викликають дерматит (запалення шкіри) у новонароджених. Особливий білок (білок А), який входить до складу клітинної стінки St. aureus, здатний руйнувати фагоцити - клітини крові, які «заковтують» і розчиняють бактерії. Більшість штамів St. aureus, мають виражену стійкістю до антибіотиків.

St. epidermidis та St. saprophyticus довгий час вважали непатогенними (не здатними викликати захворювання). Але в даний час відомо, що і вони за певних умов здатні викликати захворювання.

В організмі людини стафілокок живе в основному на шкірі і слизових оболонках, але при появі стафілококової інфекції може поширюватися і на інші органи і тканини.

Як можна виявити стафілокок

Мікробіологічна діагностика стафілококової інфекції включає виділення збудника шляхом посіву досліджуваного матеріалу (мазків, зіскрібків, сечі, крові і так далі) на живильне середовище. Поле того, як збудник розмножиться на живильному середовищі, його ідентифікують (визначають приналежність до того чи іншого виду) і визначають його чутливість до різних антибіотиків. У подальшому на збудника впливають тільки тими антибіотиками, до яких він виявив чутливість.

Стафілококова інфекція

Стафілококова інфекція - це група інфекційних хвороб, викликаних стафілококами, це:
хвороби шкіри та підшкірної клітковини, у тому числі піодермія (гнійничкові висип) новонароджених, фурункули, абсцеси, панарицій і так далі;
хвороби органів дихання (наприклад, запалення легенів);
хвороби нервової системи та органів чуття (запалення мозкових оболонок, запалення вуха і так далі);
хвороби органів травлення (кишкові інфекції, харчові отруєння, перитоніт);
хвороби кістково-м'язової системи та сполучної тканини (запалення кісток, суглобів);
хвороби системи кровообігу (наприклад, тромбофлебіт - запалення вен);
хвороби сечостатевих органів (запалення сечовивідних шляхів і нирок, матки та її придатків і так далі);
стафілококовий сепсис (зараження крові) - первинний або розвивається на тлі гнійних захворювань.

Зростання захворювання стафілококової інфекцією пов'язаний з широким застосуванням антибіотиків з метою самолікування, що викликає звикання до них окремих штамів стафілококів.

Внутрішньолікарняні стафілококові інфекції

Стафілококова інфекція займає одне з перших місць серед внутрішньолікарняних інфекцій, її виникнення можливе в лікарняному відділенні будь-якого профілю (хірургічному, гінекологічному, отоларингологічному і так далі). Але найбільшу небезпеку стафілококова інфекція представляє для пологових будинків, де новонароджені діти вперше стикаються зі стафілококом, не маючи до нього імунітету.

Джерелами внутрішньолікарняної інфекції є хворі зі стертими формами стафілококової інфекції або носії стафілококів. Розрізняють постійних носіїв, у яких при посіві з порожнини носа завжди виявляється золотистий стафілокок і переміжних носіїв - стафілокок у них виділяється час від часу.

Шляхи передачі стафілокока

Передаватися від людини до людини стафілокок може при чханні, кашлі (іноді просто при диханні), через різні побутові предмети і з харчовими продуктами. Вхідними воротами для інфекції є пошкоджена шкіра і слизові оболонки дихального, травного та сечостатевого трактів. На місці проникнення інфекції розвивається гнійне запалення, в процесі якого стафілокок багаторазово розмножується і виділяє токсини, які й викликають прояви захворювання.

Пам'ятайте! Щоб не отримати стафілококову інфекцію, потрібно своєчасно лікувати вогнища інфекції (наприклад, хронічний тонзиліт або хворі зуби) і регулярно мити руки.

Галина Романенко
Женский журнал Женский клуб - красота, мода, здоровье